Puslapiai

2012 m. gegužės 28 d., pirmadienis

Prekės po litą lauke sukuria gerą nuotaiką


Naudotomis knygomis prekiaujantis knygyno „Mint Vinetu” šeimininkas Jonas Valonis ypač pigių knygų dėžes ant šaligatvio pildo tris kartus per dieną.

Ten patenka ilgokai lentynose užsigulėjusios knygos, taip pat tos, kurių knygyne yra keli vienetai ir jas sunku priskirti konkrečiam skyriui.
Kartu J.Valonis įmaišo ir populiaresnių knygų, kad jos patrauktų praeivių žvilgsnį ir susidomėję viena knyga jie pasklaidytų greta esančias.

„Neseniai knygyne vyko karikatūristo Kazio Kęstučio Šiaulyčio darbų paroda.

Prieš užeidamas į vidų jis lauke rado karikatūrų knygą „Kaip elgtis?”.

Vėliau mus pagyrė už išmoningus spąstus praeiviui pagauti”, – malonus komplimentas įsiminė J.Valoniui.

Pirmąsyk palikęs knygų ant šaligatvio jis maloniai nustebo, kad dauguma radusių įdomią knygą užeina į vidų ir susimoka, nors galėtų pasiimti ir nueiti.

Per dieną iš dėžių lauke nuperkama apie keturiasdešimt knygų, o ne vienas kartu pasižvalgo, kas siūloma viduje.

Knygomis lauke prekiauja ne tik „Mint Vinetu”.
Tą patį senamiestyje daro antikvariatas Dominikonų gatvėje, „Roto” knygynas.

„Grožiuosi matydamas prie knygyno skaitantį ar knygos ieškantį žmogų. Ta nuotaika, kuri tvyro knygyno viduje, persikelia ir į lauką”, – sakė J.Valonis.

Ilgapirščių dėmesio pigios knygos taip pat sulaukia, tačiau ne taip dažnai, kad knygynas atsisakytų šio sumanymo.


Kartą apie žmogų, pasiėmusį knygą ir nesusimokėjusį, J.Valoniui šūktelėjo gatvėje fotografuojantis užsienietis.

„Ką padarysi”, – tąsyk gūžtelėjo pečiais knygyno šeimininkas. Dėl vieno lito būtų buvę neprotinga viską mesti ir palikus knygyną be priežiūros bėgti paskui.

O smalsus turistas nepatingėjo pasekti nesusimokėjusio praeivio. Tas nuėjo į parką Pilies gatvėje ir atsisėdęs įniko į pasisavintą knygą. Šį vaizdą užsienietis įamžino ir sugrįžęs į knygyną parodė J.Valoniui.

Bet nuotrauka vilniečiui suteikė tik gerų emocijų: „Negali pykti, jei žmogus taip norėjo tą knygą paskaityti. Tik ar sunku užeiti ir paprašyti, jei negali susimokėti?

Pas mus kartais paprašyti knygų užsuka po senamiestį nuolat vaikštinėjantys benamiai. Dvi tris išsirinktas pigias knygas atiduodame veltui.”

Trakų gatvėje esančios senovinių daiktų parduotuvės „Brocante Antiques” pardavėjos saulėtą dieną ant šaligatvio išrikiuoja ne tik dėžes su vinilinėmis plokštelėmis, kainuojančiomis po litą, bet ir gerokai nukainotus paveikslėlius, veidrodžius, kėdes.

Tokios prekybos tikslas, anot parduotuvės savininkės Zinos Kavolėlienės, sukurti nuotaikingą šurmulį ir parodyti praeiviams, kad prekių viduje galima įsigyti už įvairią kainą.

„Man patinka, kai gyvenimas gatvėje verda, eidami pro šalį žmonės stabteli prie parduotuvių, varto plokšteles, knygas, šnekučiuojasi”, – džiaugėsi Z.Kavolėlienė.


Įsigyti plokštelių po vieną litą, anot jos, sustoja ne tik praeiviai.

Dažnai stabteli ir pro šalį automobiliais važiuojantys žmonės.

Vieni vinilines plokšteles kolekcionuoja, kiti perka dovanų muziką mėgstantiems bičiuliams arba tiesiog kaip smulkmeną vietoj gėlės ar atviruko einant į svečius. Apie madą vėl klausytis muzikos patefonu išduoda ir pastaraisiais metais išaugusi jų paklausa.

Visos knygos dėžėje – po litą arba du. Vinilinės plokštelės – irgi po litą. Tokį prekybos būdą prie parduotuvės durų išbandę vilniečiai džiaugiasi sėkme, o į užklydusius ilgapirščius numoja ranka.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą